Какво да ядем във всеки лунен ден

Лунният месец включва 29 или 30 дни, в зависимост от продължителността на конкретния цикъл. Всеки лунен ден има свои характеристики, които се отразяват на храненето.
1-ви лунен ден:
Обикновено трае само няколко часа, затова се случва да го пропуснем в ежедневната си рутина. Ако обаче той обхваща значителна част от деня по слънчевия календар, тогава е важно да дадем на организма това, от което има нужда. След новолуние силите ни трябва да се възстановят, затова по-калорични храни са допустими. Алкохолът е строго противопоказан, защото има висок риск от отравяне и общо отслабване на организма.
2-ри лунен ден:
Този ден се смята за подходящ за дългосрочна диета. Може да се проведе и кратко гладуване от 24 часа. Ако продължите да се храните нормално, най-важното е да се съобразявате с естествените сигнали на тялото. Ако то „иска“ нещо конкретно, без да има медицински причини за отказ, позволете си го, но в разумни граници. Тялото често знае от какво се нуждае, за да набави необходимите вещества.
3-ти лунен ден:
Време за висококалорично хранене, включително варено и пържено месо, различни видове яхнии и дори свинска мас. Тези храни се усвояват по-ефективно през този период и осигуряват стабилен резерв от енергия, без задължително да водят до покачване на теглото. Важно е да не прекаляваме с количествата, за да избегнем ненужно претоварване.
4-ти лунен ден:
Подходящ е за традиционни или стари семейни рецепти, които се предават от поколение на поколение. По този начин добавяме и емоционална стойност към храната, което според някои вярвания подобрява нейното усвояване. Полезно е да се избират продукти, характерни за региона, в който живеем.
5-ти лунен ден:
Гладуването не е препоръчително. Организмът има нужда от енергийно богати храни, включително млечни продукти, мед, сушени плодове. Ако обичайно се ограничаваме от нещо, сега можем да си позволим малко отпускане на режима. Въпреки това, по-добре е да се въздържаме от месо, птици и риба, за да не натоварваме излишно стомаха.
6-ти лунен ден:
Разрешено е да се яде месо, но по възможност в по-малки порции. Някои източници препоръчват дори и умствен подход – „пренасяне“ на космическа енергия в храната. Въпреки че това звучи езотерично, основната идея е да подходим съзнателно и спокойно към яденето, което помага за по-добро храносмилане. Млякото, бързото хранене и похапването „на крак“ не са препоръчителни.
7-ми лунен ден:
Тук пилешкото месо и яйцата се избягват, за да не се натоварва допълнително организмът. По-подходящи са зърнените култури (ориз, пшеница, овес, елда), зеленчуците (сезонни и местни) и плодовете (може да варирате според предпочитанията си). Силно се препоръчва да се пие чиста вода вместо подсладени напитки или сокове с добавена захар.
8-ми лунен ден:
Това е етап, на който можем да стартираме експресна диета, насочена към бърза загуба на няколко излишни килограма. Наред с това е идеално време за прочистване на стомаха и червата. При обичайно хранене е добре да консумираме само топла храна, като се избягват сандвичите, суровите храни и готовите продукти с неясен произход.
9-ти лунен ден:
Разтоварването на организма се смята за много ефективно в този ден. Може да се направи ден на гладно или да се провеждат процедури за пречистване от токсини. Ако не желаем да се ограничаваме драстично, е добре рибата и морските дарове да са основна част от менюто. Ако обаче Луната е в Риби, трябва да сме особено внимателни за прясното състояние на рибните продукти, защото рискът от отравяне нараства. Алкохолът, газираните напитки, соята и гъбите също са по-добре да се избягват.
10-ти лунен ден:
Препоръчително е да се намали приемът на течности, особено ако не сме подложени на тежки физически натоварвания, тъй като повишеното количество вода може да доведе до задържане на течности и оток. Солените храни също трябва да бъдат ограничени. Извън това няма специфични забрани, така че можем да се храним по обичайния си начин, стига да сме внимателни с добавената сол.
11-ти лунен ден:
Тук е добре да се откажем от бобовите растения и животинските продукти. По този начин се дава почивка на храносмилателната система. Зеленчуците и плодовете в сурова или печена форма са най-подходящи. Ако усетим глад, не бива да го игнорираме, но да изберем по-леки алтернативи.
12-ти лунен ден:
Преяждането е нежелателно, а яйцата и рибата се считат за неблагоприятни в този момент. Също така е добре да се ограничи червеното месо и всякакви субпродукти (например дроб). Вместо това могат да се консумират ядки, семена, пресни сокове и смутита. Дневният прием на вода може да достигне около два литра, но ако Луната е във Везни, по-добре е да не прекаляваме с течностите, за да не задържаме излишна вода.
13-ти лунен ден:
Гладуването не е препоръчително, тъй като тялото има нужда от редовен прием на храна, за да се поддържа стабилно ниво на енергия. Психологическият аспект също е важен – чувството на глад може да доведе до повишен стрес. Добре е да се експериментира в кухнята, но да се избягват продукти, които някога са ни предизвикали алергии или хранителни отравяния.
14-ти лунен ден:
Това е благоприятно време за гладен ден и сухо гладуване (без прием на течности) за тези, които могат да го понесат без проблем. Пациентите с хипертония е добре да избягват храни, повишаващи кръвното налягане. Леката запарка от мента или друга успокояваща билка е добре дошла. Няма значими ограничения за храните, ако са пресни и качествени.
15-ти лунен ден:
Препоръчително е да се яде топла храна с умерено количество подправки, но да се избягват крайностите – твърде пикантните ястия или алкохолът могат да провокират агресия или раздразнителност, които по принцип са повишени в този лунен ден. Прочистващите процедури за червата са благоприятни, но ако Луната е в Скорпион, е възможно да срещнем дискомфорт.
16-ти лунен ден:
Показано е въздържане от месо, риба и особено гъби. Храната може да се състои от салати от варени или пресни зеленчуци, като тестените изделия също са допустими, стига да не се прекалява. Добавките като сирене, извара или домати могат да придадат по-богат вкус и хранителна стойност.
17-ти лунен ден:
Може да си позволим по-калорична храна, включително месо, но трябва да внимаваме с порциите. Виното (сухо или подсладено) е разрешено, стига да се консумира умерено. Идеята е да не се стига до злоупотреба нито с алкохола, нито с храната.
18-ти лунен ден:
Ядките се смятат за особено полезни и лесно смилаеми. Готвенето на храна в растително масло е препоръчително, вместо да използваме масло от животински произход. Също така, намаляване на животинските продукти може да помогне за по-леко усещане в стомаха.
19-ти лунен ден:
Категорично не се препоръчват алкохол, пикантни храни, силно кафе и други стимуланти, които могат да раздразнят нервната система. Препоръчително е храната да бъде семпла, с пресни продукти и без сложни комбинации.
20-ти лунен ден:
Тук можем да ядем почти всичко, с изключение на птиче месо. Подходящо е да опитаме нови ястия, особено от чуждестранната кухня. Ако са приготвени от професионални готвачи, шансът за високо качество и вкус е по-голям.
21-ви лунен ден:
Не е желателно да консумираме прекалено много сладки и мазни продукти. Полезни са кореноплодните зеленчуци като моркови, ряпа, цвекло, както и плодове като ябълки, нар и боровинки. Те допринасят за поддържане на добър тонус.
22-ри лунен ден:
Не се препоръчва гладуване. Денят е подходящ за кулинарни експерименти и дегустация на екзотични ястия. Интересното е, че в този момент сладкишите обикновено не вредят толкова, колкото в други периоди, стига да не прекаляваме с количеството.
23-ти лунен ден:
Преяждането е нежелателно, а алкохолът трябва да се избягва. Млечните продукти като извара, кефир и сирене са добра опция, докато консумацията на месо е по-добре да се ограничи.
24-ти лунен ден:
Няма нужда от крайни мерки като гладуване или постни дни. Препоръчително е да включим разнообразие в менюто: различни видове месо (без екзотични като мечешко), млечни напитки, горски плодове, зърнени храни и кореноплодни зеленчуци. И десертите не са забранени, но мярката е от значение.
25-ти лунен ден:
Гъбите, силните месни бульони и супи, както и твърде грубите храни е добре да се избягват. Препоръчително е да пием достатъчно вода, но ако организма ни понася млякото, можем да си позволим и малко мляко. Въпросът е да не прекаляваме с нищо, което затормозява стомаха.
26-ти лунен ден:
Това е идеален момент за ден на гладуване. При стандартно хранене основата може да е рибата, приготвена на пара или на скара, гарнирана със зеленчуци. Препоръчва се да се избягват месо, яйца и гъби.
27-ми лунен ден:
Тук акцентът е върху течната храна – крем супи, пасирани зеленчуци, каши, смутита и други подобни леки и хидратиращи ястия. Месните продукти не са препоръчителни, за да се поддържа лекота.
28-ми лунен ден:
Ползите идват предимно от пресните зеленчукови и плодови сокове. Хората с по-чувствителен стомах могат да ги разреждат с вода или да ги приемат постепенно през деня. Като цяло всичко е позволено, но в умерени количества.
29-ти лунен ден:
Смята се за изключително подходящ за гладуване и за освобождаване на организма от натрупани токсини и отпадни вещества. Ако предпочитаме стандартно хранене, млечните продукти се усвояват добре, а алкохолът, силното кафе и непознатите, екзотични храни трябва да бъдат ограничени.
30-ти лунен ден:
По-добре е да заложим на пресни зеленчуци, плодове, леки супи и бяло месо. Това гарантира плавен преход към следващия лунен цикъл. Препоръчват се запарки и отвари от билки с успокояващ ефект, които помагат за релаксация и поддържане на вътрешен баланс.