УТРЕ Е БОГОЯВЛЕНИЕ, ПОГЛЕДНЕТЕ КЪМ НЕБЕТО В ПОЛУНОЩ: Какви стари обичаи са свързани с този голям християнски празник
Богоявление е един от най-големите християнски празници. С него са свързани множество обичаи и обреди, като един е особено значим в навечерието на празника.
Богоявление е един от най-големите и важни християнски църковни празници и се чества на 6 януари. Посветен е на акта на кръщението на Исус Христос и излизането му от река Йордан, когато Божият Дух каца на рамото му под формата на гълъб и тогава гласът на Бог Отец се чува от небето. Така Бог се явява в Светата троица: Отец, Син и Свети Дух.
С този празник са свързани много обичаи и обреди, като един от тях се изпълнява в нощта срещу празника. Вярва се, че в деня преди Богоявление небето се отваря. Точно в полунощ човек трябва да погледне към небето и да си намисли желания, за които се вярва, че ще се сбъднат.
На Богоявление в църквите и храмовете се раздава осветена богоявленска вода за здраве и радост. За този празник в дома се приготвя празнична трапеза.
Съществува и обичай вечерта срещу Богоявление неомъжените момичета да слагат огледало под възглавниците си, защото се вярва, че така ще сънуват младежа, за когото ще се омъжат.
В някои краища на България има обичай сутринта на Богоявление момичетата да отиват до близкия извор, да хвърлят в него няколко зърна и да казват: „Както върви водата, така да върви и берекет в нашите ниви.“
На Богоявление се извършва и ритуално къпане в реките, т.е. плуване за Светия кръст. Който пръв доплува до кръста, го взема и носи вкъщи.
Вярва се, че ако на Богоявление има сняг и скреж, годината ще е плодородна, а ясното време означава предстояща суха година.