Богоявление
(Йордановден, Водици)
Имен ден празнуват: Йордан, Йордан(к)а, Богдан, Божидар, Богомил, Богомила, Божана, Данчо, Йонка
Богоявление е един от най-големите християнски празници. В народния обичай е известен още като Йордановден, Водици, Водокръщене. С него се отбелязва края на т.нар. „мръсни дни“. В този ден се изпълняват редица ергенски и момински обичаи. Празнува се всяка година на 6 януари.
На този ден св. Йоан Кръстител покръстил Божия син в река Йордан. Според вярванията, в нощта преди Богоявление небето се отваря и сам Господ се явява, изпълнявайки всяко едно желание.
Ритуално хвърляне на кръста на Богоявление
Обичаите преди и навръх Йордановден се свързват с основния му смисъл – освещаване на кръста, на водата и на целия свят. Вярва се, че точно в полунощ водата навсякъде се структурира и става лековита.
В ранни зори всички християни отиват на църква. След тържествената служба свещеникът повежда хората към близката река или водоем, където хвърля светия кръст. Така водата се освещава. За изваждането на кръста скачат само най-калените мъже и ергени. Най-късметлия от всички е този, който пръв открие и извади кръста от водата. За него се вярва, че ще бъде здрав и щастлив през цялата година. Още едно старо поверие е, че ако кръстът замръзне във водата, годината ще бъде здрава и плодовита за всички християни.
Традицията, свързана с хвърлянето на кръста и играенето на т.нар. мъжко или ледено хоро е жива и до днес във всички кътчета на България. През последните години става все по-популярна. Много често след хвърлянето на кръста, в селото се реди голяма обща трапеза за всички.
На Богоявление е хубаво да се кръщават малките деца. Смята се, че кръщенето на Йордановден е особено важно за деца, родени със здравословни проблеми. Този ритуал е изключително радостен за техните родители, близки и приятели.